AMD FirePro 2260 256MB PCIe
AMD
€104.00
Product number:
A11651
Product information "AMD FirePro 2260 256MB PCIe"
As the industry's first passively cooled professional graphics solution featuring dual DisplayPort support, the ATI FireMV™ 2260 Multi-View is the ideal solution for driving dual-monitor configurations featuring two high resolution DisplayPort enabled displays. Featuring a fan-less design for exceptional energy efficiency and longevity, the ATI FireMV™ 2260 is capable of delivering the computing performance businesses while helping to keep cooling costs in check.
Scope of delivery:
• FirePro 2260 PCI
This card is individually packaged in our high-quality, padded brown-box.
A sticker on the outside shows the model designation and serial number as a scannable barcode.
Scope of delivery:
• FirePro 2260 PCI
This card is individually packaged in our high-quality, padded brown-box.
A sticker on the outside shows the model designation and serial number as a scannable barcode.
| Kategorie 2D: | Ja |
|---|---|
| DirectX: | 10.1 |
| OpenGL: | 3.3 |
| StreamProzessor: | 40 |
| RAMSize: | 0.2 GB |
| RAMSpeed: | 500 MHz |
| Grafikkartenausgang: DisplayPort: | 2x 1.1 |
| GPUSpeed: | 500 MHz |
| ChipCodeName: | RV620 |
| Cooling: | Passiv (Kühlkörper) |
| Power: | 15 Watt |
| AufGes: | 3.072 x 1.920 Px @ 60Hz |
| MaxMon: | 2 |
| RAMType: | DDR2 |
| BusType: | PCI |
| Shader Model: | 4.1 |
| Formfaktor: | Low-Profile / Single-Slot |
| RAMBus: | 256 bit |
| RAMBandWidth: | 32.0 GB/s |
Login
No reviews found. Share your insights with others.