AMD FirePro RG220 512MB PCIe 2.0
AMD
€173.00
Product number:
A12162
Product information "AMD FirePro RG220 512MB PCIe 2.0"
Each ATI FirePro RG220, with 512MB of memory, is capable of supporting dual 1920x1200 resolution displays, and where permitted by available PCIe slots, two ATI FirePro RG220s can be linked together to support up to four remote displays. The full USB interoperability built into the ATI FirePro™ RG220 provides a seamless connection to any USB device (including keyboard and mouse). The ATI FirePro RG220 is also designed to work with any LAN/WAN or VPN environment.
Lieferumfang:
• AMD FirePro RG220
• 1x DMS-59 to 2x DVI adapter
Lieferumfang:
• AMD FirePro RG220
• 1x DMS-59 to 2x DVI adapter
| Kategorie 2D: | Ja |
|---|---|
| DirectX: | 10.1 |
| OpenCL: | 1.1 |
| OpenGL: | 3.3 |
| StreamProzessor: | 80 |
| RAMSize: | 0.5 GB |
| RAMSpeed: | 800 MHz |
| Grafikkartenausgang: DMS-59: | 1x |
| GPUSpeed: | 500 MHz |
| ChipCodeName: | RV711 |
| Cooling: | Passiv (Kühlkörper) |
| Power: | 35 Watt |
| AufGes: | 2.560 x 1.600 Px @ 60Hz |
| MaxMon: | 1 |
| RAMType: | GDDR3 |
| BusType: | PCI-Express 2.0 x16 |
| Shader Model: | 4.1 |
| Formfaktor: | Full Size ATX / Single-Slot |
| RAMBus: | 256 bit |
| RAMBandWidth: | 51.20 GB/s |
Login
No reviews found. Share your insights with others.