AMD FirePro S9050 12GB PCIe 3.0
AMD
€393.00
Product number:
A13957
Product information "AMD FirePro S9050 12GB PCIe 3.0"
The new AMD FirePro ™ S9050 server GPUs are designed to meet the high demands of server performance and reliability. The S9050 features a passive cooling solution and can deliver up to 3.23 TFLOPS single-precision floating-point computing performance and up to 806 GFLOPS double-precision floating-point computing power, providing ultra-fast 12GB GDDR5 memory, full ECC memory support, consuming a maximum of 225W in energy and supports SMBus temperature message during startup.
| DirectX: | 12.0 |
|---|---|
| OpenCL: | 1.2 |
| OpenGL: | 4.6 |
| StreamProzessor: | 1792 |
| RAMSize: | 12 GB |
| RAMSpeed: | 1375 MHz |
| Grafikkartenausgang: DisplayPort: | 1x 1.2 |
| GPUSpeed: | 900 MHz |
| ChipCodeName: | Tahiti |
| Cooling: | Passiv (Kühlkörper) |
| Power: | 225 Watt |
| RAMType: | GDDR5 |
| Shader Model: | 5.1 |
| Formfaktor: | High-Profile / Dual-Slot |
| RAMBus: | 384 bit |
| RAMBandWidth: | 264 GB/s |
| Vulkan: | 1.1.96 |
Login
No reviews found. Share your insights with others.