AMD FirePro S9100 12GB PCIe 3.0
AMD
€689.00
Product number:
A14298
Product information "AMD FirePro S9100 12GB PCIe 3.0"
Class-leading GPU compute performance
The AMD FirePro S9100 is purpose-built to tackle compute-intensive workloads and complex calculations, delivering up to 4.22 TFLOPS of peak single-precision floating point and up to 2.11 TFLOPS of peak double-precision - up to 61% more than the competition.
Class-leading performance-per-watt
A dual-PCIe slot form factor consuming 225W at maximum power, the AMD FirePro S9100 delivers up to 18.8 GFLOPS per-watt of single-precision floating-point performance, and up to 9.4 GFLOPS per-watt TDP of double- precision performance - up to 68% more than the competition. With AMD FirePro S9100 server cards, supercomputers and computing clusters can achieve massive compute performance and processor density within an eco-conscious power budget.
Class-leading memory configuration
The AMD FirePro S9100 features 12GB of ultra-fast GDDR5 memory - double the competition. It also features a 512-bit memory interface for up to 320 GB/s of memory bandwidth, helping to improve overall workload speed and system responsiveness.
Scope of delivery:
• AMD FirePro S9100
The AMD FirePro S9100 is purpose-built to tackle compute-intensive workloads and complex calculations, delivering up to 4.22 TFLOPS of peak single-precision floating point and up to 2.11 TFLOPS of peak double-precision - up to 61% more than the competition.
Class-leading performance-per-watt
A dual-PCIe slot form factor consuming 225W at maximum power, the AMD FirePro S9100 delivers up to 18.8 GFLOPS per-watt of single-precision floating-point performance, and up to 9.4 GFLOPS per-watt TDP of double- precision performance - up to 68% more than the competition. With AMD FirePro S9100 server cards, supercomputers and computing clusters can achieve massive compute performance and processor density within an eco-conscious power budget.
Class-leading memory configuration
The AMD FirePro S9100 features 12GB of ultra-fast GDDR5 memory - double the competition. It also features a 512-bit memory interface for up to 320 GB/s of memory bandwidth, helping to improve overall workload speed and system responsiveness.
Scope of delivery:
• AMD FirePro S9100
| DirectX: | 12.0 |
|---|---|
| OpenCL: | 2.0 |
| OpenGL: | 4.6 |
| StreamProzessor: | 2560 |
| RAMSize: | 12 GB |
| RAMSpeed: | 1250 MHz |
| DP-FLOP: | 2.11 TFLOPS |
| RAMECC: | Ja |
| GPUSpeed: | 850 MHz |
| ChipCodeName: | Hawaii |
| Cooling: | Passiv (Kühlkörper) |
| Power: | 225 Watt |
| Benutzeranzahl: | 32 |
| RAMType: | GDDR5 |
| BusType: | PCI-Express 3.0 x16 |
| Shader Model: | 6.3 |
| SP-FLOPP: | 4.22 TFLOPS |
| Formfaktor: | Full Size ATX / Dual-Slot |
| RAMBus: | 512 bit |
| RAMBandWidth: | 320 GB/s |
| Vulkan: | 1.1.106 |
Login
No reviews found. Share your insights with others.