AMD FirePro W7100 8GB PCIe 3.0
AMD
€655.00
No longer available
Product number:
A13314
Product information "AMD FirePro W7100 8GB PCIe 3.0"
AMD FirePro™ W7100 professional graphics deliver exceptional performance and special features designed to accelerate high-end workflows for design, engineering, and media and entertainment professionals. As the first single slot workstation solution with 8GB of GPU memory, 4K multidisplay capabilities, improved geometry performance, and HD multimedia engines, users can swiftly elevate projects to new heights.
Improved Geometry Performance
AMD FirePro™ W7100 graphics features double rate GeometryBoost, which is enabled in the AMD Graphics Core Next architecture. The W7100 GPU comes with four graphics engines that allow it to process four primitives per clock cycle - twice as much as the AMD FirePro™ W7000 GPU that's only capable of two triangles per clock cycle - and provides ultra-high geometry processing performance, enabling the smooth manipulation of complex models.
Lightning-Fast Multimedia Performance
Unlike its predecessor, the AMD FirePro W7100 graphics card features Ultra HD multimedia engines that help to accelerate 4K video playback, editing, and transcoding and enable ultra-fast encode HD (1080p) video encode, up to 12X faster than real-time encoding at 24 FPS.
Next-Generation Display Capabilities
With four DisplayPort outputs, each AMD FirePro W7100 graphics card supports AMD Eyefinity technology and is capable of driving up to four 4K displays, helping users to efficiently multitask across multiple applications and displays. AMD FirePro W7100 cards also support DisplayPort 1.2a and its new Adaptive-Sync feature.
Scope of delivery:
• AMD FirePro W7100
• 2x DisplayPort to Single-Link DVI adapter
Improved Geometry Performance
AMD FirePro™ W7100 graphics features double rate GeometryBoost, which is enabled in the AMD Graphics Core Next architecture. The W7100 GPU comes with four graphics engines that allow it to process four primitives per clock cycle - twice as much as the AMD FirePro™ W7000 GPU that's only capable of two triangles per clock cycle - and provides ultra-high geometry processing performance, enabling the smooth manipulation of complex models.
Lightning-Fast Multimedia Performance
Unlike its predecessor, the AMD FirePro W7100 graphics card features Ultra HD multimedia engines that help to accelerate 4K video playback, editing, and transcoding and enable ultra-fast encode HD (1080p) video encode, up to 12X faster than real-time encoding at 24 FPS.
Next-Generation Display Capabilities
With four DisplayPort outputs, each AMD FirePro W7100 graphics card supports AMD Eyefinity technology and is capable of driving up to four 4K displays, helping users to efficiently multitask across multiple applications and displays. AMD FirePro W7100 cards also support DisplayPort 1.2a and its new Adaptive-Sync feature.
Scope of delivery:
• AMD FirePro W7100
• 2x DisplayPort to Single-Link DVI adapter
| Kategorie 3D: | Ja |
|---|---|
| Stereo: | Ja |
| DirectX: | 12.0 |
| Framelock / Genlock: | Ja |
| OpenCL: | 2.0 |
| OpenGL: | 4.6 |
| StreamProzessor: | 1792 |
| RAMSize: | 8 GB |
| RAMSpeed: | 1250 MHz |
| Scalable Link Interface (AMD): | Ja |
| Grafikkartenausgang: DisplayPort: | 4x 1.2 |
| DP-FLOP: | 0.206 TFLOPS |
| RAMECC: | Ja |
| GPUSpeed: | 950 MHz |
| ChipCodeName: | Tonga |
| Cooling: | Aktiv (Radiallüfter) |
| Power: | 150 Watt |
| AufGes: | 4.096 x 2.560 Px @ 60Hz |
| MaxMon: | 4 |
| RAMType: | GDDR5 |
| BusType: | PCI-Express 3.0 x16 |
| Shader Model: | 6.0 |
| SP-FLOPP: | 3.3 TFLOPS |
| Formfaktor: | Full Size ATX / Single-Slot |
| RAMBus: | 256 bit |
| RAMBandWidth: | 160 GB/s |
| Vulkan: | 1.1.96 |
Login
No reviews found. Share your insights with others.