AMD FirePro W8000 4GB PCIe 3.0
AMD
€159.00
No longer available
Product number:
A12833
Product information "AMD FirePro W8000 4GB PCIe 3.0"
The AMD FirePro™ W8000 is a very powerful workstation graphics card available for workflows in CAD/CAE and Media & Entertainment environments.
This high-end workstation solution is designed for professionals who require the very best in computational power and performance. It’s up to 4.5X as fast as competitive solutions in single-precision compute performance due in part to its innovative all-new Graphics Core Next (GCN) architecture allowing it to effortlessly process challenging compute workloads.
In addition, its 3D primitive graphics performance is up to 1.9X as fast as competitor offerings, delivering superior interactivity when working with large, complex models and faster render times.
Scope of delivery:
• AMD FirePro W8000
This card is individually packaged in our high-quality, padded brown-box.
A sticker on the outside shows the model designation and serial number as a scannable barcode.
Scope of delivery:
• AMD FirePro W8000
This card is individually packaged in our high-quality, padded brown-box.
A sticker on the outside shows the model designation and serial number as a scannable barcode.
| Kategorie 3D: | Ja |
|---|---|
| Stereo: | Ja |
| DirectX: | 12.0 |
| Framelock / Genlock: | Ja |
| OpenCL: | 3.0 |
| OpenGL: | 4.6 |
| StreamProzessor: | 1792 |
| RAMSize: | 4 GB |
| RAMSpeed: | 1375 MHz |
| Scalable Link Interface (AMD): | Ja |
| Grafikkartenausgang: DisplayPort: | 4x 1.2 |
| GPUSpeed: | 900 MHz |
| ChipCodeName: | Tahiti LE |
| Cooling: | Aktiv (Radiallüfter) |
| Power: | 225 Watt |
| AufGes: | 4.096 x 2.560 Px @ 60Hz |
| MaxMon: | 4 |
| RAMType: | GDDR5 |
| BusType: | PCI-Express 3.0 x16 |
| SDI: | Ja, Input |
| Shader Model: | 5.1 |
| SP-FLOPP: | 3.23 TFLOPS |
| Formfaktor: | Full Size ATX / Dual-Slot |
| RAMBus: | 256 bit |
| RAMBandWidth: | 176 GB/s |
| Vulkan: | 1.3 |
Login
No reviews found. Share your insights with others.