AMD FirePro W8100 8GB PCIe 3.0
AMD
€712.00
No longer available
Product number:
A13257
Product information "AMD FirePro W8100 8GB PCIe 3.0"
The new AMD FirePro™ W8100 workstation graphics card packs up to 4.2 TFLOPS of compute power to accelerate your projects beyond just graphics. Handle your ever-growing datasets with ease and at the same time rely on the massive parallel processing power of the GPU to accelerate all your compute-intensive tasks. With the AMD FirePro™ W8100 workstation graphics card you can take your projects further, faster.
Best-in-class GPU Compute Power
The AMD FirePro™ W8100 is ready for OpenCL™ 2.0 and packs up to 4.2 TFLOPS of peak single-precision compute performance into a desktop workstation and 2.1 TFLOPS of double-precision compute power for simulations that require maximum numerical accuracy. Accelerate compute-intensive workflows with single and multi-GPU configurations beyond just graphics and turn your next-generation workstation into a personal supercomputer.
Best-in-class Memory Performance
Equipped with 8 GB ultrafast GDDR5 onboard memory and a 512-bit memory interface for 320 GB/s of memory bandwidth, you can load entire datasets into internal memory to help improve overall workflow speed and responsiveness of the system.
Future-ready Multidisplay Capabilities
With discrete connectivity for four 4K displays via DisplayPort 1.2 and AMD Eyefinity technology, the new AMD FirePro™ W8100 is the right multidisplay solution for your high-resolution and ultrahigh-resolution workflows.
Cutting-edge Graphics Performance
AMD FirePro™ W8100 is equipped to handle all of your high-performance graphics needs by providing you with 2,560 stream processors, allowing you to manipulate geometry-intense designs with high frame rates and in ultrahigh resolution. Workstations based on the AMD FirePro™ W8100 will deliver the graphics and rendering performance needed to ensure your projects meet the requirements of the new 4K visualization era.
Scope of delivery:
• AMD FirePro W8100
• 1x DisplayPort to Single-Link DVI adapter
This card is individually packaged in our high-quality, padded brown-box.
A sticker on the outside shows the model designation and serial number as a scannable barcode.
Best-in-class GPU Compute Power
The AMD FirePro™ W8100 is ready for OpenCL™ 2.0 and packs up to 4.2 TFLOPS of peak single-precision compute performance into a desktop workstation and 2.1 TFLOPS of double-precision compute power for simulations that require maximum numerical accuracy. Accelerate compute-intensive workflows with single and multi-GPU configurations beyond just graphics and turn your next-generation workstation into a personal supercomputer.
Best-in-class Memory Performance
Equipped with 8 GB ultrafast GDDR5 onboard memory and a 512-bit memory interface for 320 GB/s of memory bandwidth, you can load entire datasets into internal memory to help improve overall workflow speed and responsiveness of the system.
Future-ready Multidisplay Capabilities
With discrete connectivity for four 4K displays via DisplayPort 1.2 and AMD Eyefinity technology, the new AMD FirePro™ W8100 is the right multidisplay solution for your high-resolution and ultrahigh-resolution workflows.
Cutting-edge Graphics Performance
AMD FirePro™ W8100 is equipped to handle all of your high-performance graphics needs by providing you with 2,560 stream processors, allowing you to manipulate geometry-intense designs with high frame rates and in ultrahigh resolution. Workstations based on the AMD FirePro™ W8100 will deliver the graphics and rendering performance needed to ensure your projects meet the requirements of the new 4K visualization era.
Scope of delivery:
• AMD FirePro W8100
• 1x DisplayPort to Single-Link DVI adapter
This card is individually packaged in our high-quality, padded brown-box.
A sticker on the outside shows the model designation and serial number as a scannable barcode.
| Kategorie 3D: | Ja |
|---|---|
| Stereo: | Ja |
| DirectX: | 12.0 |
| Framelock / Genlock: | Ja |
| OpenCL: | 2.0 |
| OpenGL: | 4.6 |
| StreamProzessor: | 2560 |
| RAMSize: | 8 GB |
| RAMSpeed: | 1250 MHz |
| Scalable Link Interface (AMD): | Ja |
| Grafikkartenausgang: DisplayPort: | 4x 1.2 |
| DP-FLOP: | 2.1 TFLOPS |
| RAMECC: | Ja |
| GPUSpeed: | 824 MHz |
| ChipCodeName: | Hawaii |
| Cooling: | Aktiv (Radiallüfter) |
| Power: | 220 Watt |
| AufGes: | 4.096 x 2.560 Px @ 60Hz |
| MaxMon: | 4 |
| RAMType: | GDDR5 |
| BusType: | PCI-Express 3.0 x16 |
| Shader Model: | 6.0 |
| SP-FLOPP: | 4.22 TFLOPS |
| Formfaktor: | Full Size ATX / Dual-Slot |
| RAMBus: | 512 bit |
| RAMBandWidth: | 320 GB/s |
| Vulkan: | 1.1.96 |
Login
No reviews found. Share your insights with others.