AMD Radeon Vega Frontier AIR 16GB PCIe 3.0
AMD
€1,035.30
Product number:
A14719
Product information "AMD Radeon Vega Frontier AIR 16GB PCIe 3.0"
The Radeon Vega Frontier Edition is AMD's new flagship workstation graphics card offering the ideal foundation for creative work. From advanced design visualization to photorealistic rendering and virtual reality applications, the AMD Vega Frontier Edition has no limits. Game designers get a graphics card with the Frontier Edition that can handle all the tasks in the workflow and even calculating machine learning algorithms is a breeze for the Radeon Vega Frontier Edition. AMD's Vega Workstation graphics cards are the perfect tool for all content creators and are available in either air or water cooled models.
| AI (Artificial Intelligence): | Yes |
|---|---|
| AMD CrossFirePRO Support: | No |
| Bandwith: | 336 GB/s |
| Bus Interface: | PCI-Express 3.0 x16 |
| Cooling: | Active |
| DirectX: | 12.1 |
| DisplayPort (native conenction without adapters): | 2x 1.1 |
| GPU / Chip Family: | TU106 |
| GPU Clock: | 1710 MHz |
| Memory Interface Connection: | 192 bit |
| Number of Shading Units: | 1920 |
| OpenCL: | 3.0 |
| OpenGL: | 4.6 |
| Power Consumption: | 160 Watt |
| RAM Clock: | 1750 MHz |
| RAM Size: | 6 GB |
| RAM Type: | GDDR6 |
| Screens per card (native connections): | 4 |
| Shader Model: | 6.6 |
| Single Precision Performance (FP32): | 6.5 TFLOPS |
| Slot Width: | Full Size ATX / Dual-Slot |
| Sync: Genlock / Framelock: | Yes |
| Vulkan: | 1.2 |
| max. resolution: | 7.680 x 4.320 Px @ 60Hz |
Login
No reviews found. Share your insights with others.