ATI FireGL V5100 128MB PCIe
€74.00
Product number:
A10534
Product information "ATI FireGL V5100 128MB PCIe"
ATI R423 processing unit with 256-bit RAM Bus
12 pixel pipelines / 6 geometrie pipelines
graphicmemory-bandwidth 22,5 GB/sec. (DDR RAM)
texturefillrate: 5,4 gigatexel per second
pixelfillrate: 5,4 gigapixel per second
OpenGL 2.1 with OpenGL Shading Language
DirectX 9.0 mit HighLevel Shading Language 2.0
wattage: 114
3 outputs: 2x DVI-I (2x Single-Link), 1x VESA miniDIN-3 stereo connector
digital resolution up to 2.048 x 1.536
analog resolution up to 1.920 x 1.200
driversupport for Windows VISTA 32/64; WinXP32/XP64; Win2000; LINUX-32 & LINUX-64
36 mounth manufacturer's warranty from ATI
| DirectX: | 9.0c |
|---|---|
| Framelock / Genlock: | Nein |
| OpenGL: | 2.0 |
| RAMSize: | 0.1 GB |
| RAMSpeed: | 350 MHz |
| Grafikkartenausgang: DVI: | 2x |
| GPUSpeed: | 450 MHz |
| ChipCodeName: | R423 |
| Cooling: | Aktiv (ungeregelter Lüfter) |
| Power: | 60 Watt |
| AufGes: | 2048x1536px |
| MaxMon: | 2 |
| RAMType: | DDR |
| BusType: | PCI-Express 1.0 x16 |
| Shader Model: | 3.0 |
| Scalable Link Interface (nVIDIA): | Nein |
| Formfaktor: | Full Size ATX / Single-Slot |
| RAMBus: | 256 bit |
| RAMBandWidth: | 22.4 GB/s |
Login
No reviews found. Share your insights with others.