ATI FireMV 2250 256MB PCIe x16
€32.00
Product number:
A11291
Product information "ATI FireMV 2250 256MB PCIe x16"
The FireMV 2250 PCI Express x16 Workstation Display Card from ATI is a 2D video card designed for computer workstations. The card allows you to connect up to two monitors to your computer for a professional configuration. Professionals demand high-quality graphics with simultaneous multiple high-resolution displays; the FireMV delivers.
Breakout cable DMS-59 is NOT included
| Kategorie 2D: | Ja |
|---|---|
| DirectX: | 9.0c |
| OpenGL: | 2.0 |
| RAMSize: | 0.2 GB |
| RAMSpeed: | 500 MHz |
| Grafikkartenausgang: DMS-59: | 1x |
| GPUSpeed: | 600 MHz |
| ChipCodeName: | RV516 |
| Cooling: | Aktiv (Radiallüfter) |
| Power: | 32 Watt |
| AufGes: | 2.048 x 1.536 Px @ 30Hz |
| MaxMon: | 1 |
| RAMType: | DDR2 |
| BusType: | PCI-Express x16 |
| Shader Model: | 3.0 |
| Formfaktor: | Low-Profile / Single-Slot |
| RAMBus: | 256 bit |
| RAMBandWidth: | 32.0 GB/s |
Login
No reviews found. Share your insights with others.