ATI FirePro V8700 1GB
€129.00
No longer available
Product number:
A11773
Product information "ATI FirePro V8700 1GB"
Whether for engineering, digital content creation, or scientific modeling, the ATI FirePro V8700 workstation graphics accelerator is highly reliable and loaded with visionary innovations that give you extreme productivity.
Scope of delivery:
• AMD FirePro V8700
• 2x DisplayPort to DVI Adapter Single Link
• ATI Crossfire Cable
This card is individually packaged in a high-quality, padded manufacturer box.
A sticker on the outside shows the model designation and serial number as a scannable barcode.
Scope of delivery:
• AMD FirePro V8700
• 2x DisplayPort to DVI Adapter Single Link
• ATI Crossfire Cable
This card is individually packaged in a high-quality, padded manufacturer box.
A sticker on the outside shows the model designation and serial number as a scannable barcode.
| Kategorie 2D: | Ja |
|---|---|
| Stereo: | Ja |
| DirectX: | 10.1 |
| Framelock / Genlock: | Ja |
| OpenCL: | 1.1 |
| OpenGL: | 3.3 |
| StreamProzessor: | 800 |
| RAMSize: | 1 GB |
| RAMSpeed: | 850 MHz |
| Scalable Link Interface (AMD): | Ja |
| Grafikkartenausgang: DisplayPort: | 2x 1.1 |
| Grafikkartenausgang: DVI: | 1x DVI-I (Dual Link) |
| GPUSpeed: | 750 MHz |
| ChipCodeName: | RV770 XT |
| Cooling: | Aktiv (Radiallüfter) |
| Power: | 151 Watt |
| AufGes: | 3.840 x 2.160 Px @ 30Hz |
| MaxMon: | 3 |
| RAMType: | GDDR5 |
| BusType: | PCI-Express 2.0 x16 |
| Shader Model: | 4.1 |
| Formfaktor: | Full Size ATX / Dual-Slot |
| RAMBus: | 256 bit |
| RAMBandWidth: | 108.8 GB/s |
Login
No reviews found. Share your insights with others.