Grafikkarte | ZOTAC GeForce RTX 5090 Gaming AMP Extreme INFINITY | 32GB GDDR7
€2,899.00
Product number:
A18594
Product information "Grafikkarte | ZOTAC GeForce RTX 5090 Gaming AMP Extreme INFINITY | 32GB GDDR7"
NVIDIA Ampere GB202, Prozessor mit 512-bit Speicheranbindung
21.760 Universale Shaderprozessoren zur Geometrie- und Pixeldarstellung
Grafikspeicher-Bandbreite 1792 GB/s (GDDR7 RAM)
Half Precision floating point performance (peak) = 104.8 TFLOPS
Single Precision floating point performance (peak) = 104.8 TFLOPS
OpenGL 4.6, OpenCL 3.0, DirectX 12.2, Vulkan 1.4, CUDA 10.1
Passmark : 41.900 points
• Speicher: 32 GB
• Chip-Konfig : 170SM (21760SU/680TMU/170ROP), 170 RT-Cores, 680 Tensor Cores, 96MB L2-Cache
• Leistungsaufnahme: 575 Watt (TDP)
• Schnittstelle: PCIe 5.0 x16
• Gesamthöhe: Dual-Slot
• Anschlüsse: 3x DisplayPort 2.1b, 1x HDMI 2.1b
• Abmessung: 329.7x137.8x67.8mm (LxBxH)
| 3D (DirectX, OpenCL, OpenGL, Vulkan): | Yes |
|---|---|
| AI (Artificial Intelligence): | Yes |
| Bandwith: | 336 GB/s |
| Bus Interface: | PCI-Express 3.0 x16 |
| Cooling: | Active |
| DirectX: | 12.1 |
| DisplayPort (native conenction without adapters): | 2x 1.1 |
| FP16 (Half Precision Performance): | 35.6 TFLOPS |
| GPU Architecture: | Kepler |
| GPU Clock: | 1710 MHz |
| GPU Name: | GK106 |
| HDMI (native connections without adapters): | 1x 2.0b |
| Memory Interface Connection: | 192 bit |
| Number of Shading Units: | 1920 |
| OpenCL: | 3.0 |
| OpenGL: | 4.6 |
| Power Consumption: | 160 Watt |
| RAM Clock: | 1750 MHz |
| RAM Size: | 6 GB |
| RAM Type: | GDDR6 |
| Screens per card (native connections): | 4 |
| Shader Model: | 6.6 |
| Single Precision Performance (FP32): | 6.5 TFLOPS |
| Slot Width: | Full Size ATX / Dual-Slot |
| VR-Ready: | Yes |
| Vulkan: | 1.2 |
| max. resolution: | 7.680 x 4.320 Px @ 60Hz |
Login
No reviews found. Share your insights with others.