NVIDIA NVS 310 2x DP PCIe x16
€69.00
No longer available
Product number:
A12874
Product information "NVIDIA NVS 310 2x DP PCIe x16"
NVIDIA Fermi GF119, processor with 64-bit memory interfacing
Graphics memory bandwidth 14 GB/sec. (GDDR-3 RAM)
NVIDIA Mosaic, NVIDIA Power Management technology, HDCP
Shader Model: 5.1 / OpenGL 4.4 / DirectX 11
Power consumption: 19.5 watts
Output: 2x DisplayPort Digital resolution up to 4,096 x 2,304 pixel -60Hz (single Monitor) - @30Hz (dual Monitor)
Form-Factor: Low Profile / Half Length
**DVI-(Dual-Link) and DisplayPort to VGA only possible with optional active adapter (extra charge!)**
Scope of delivery:
• NVIDIA NVS 310
• Full-Size Bracket mounted
Please ask us if you need the Low-Profile Bracket instead
Graphics memory bandwidth 14 GB/sec. (GDDR-3 RAM)
NVIDIA Mosaic, NVIDIA Power Management technology, HDCP
Shader Model: 5.1 / OpenGL 4.4 / DirectX 11
Power consumption: 19.5 watts
Output: 2x DisplayPort Digital resolution up to 4,096 x 2,304 pixel -60Hz (single Monitor) - @30Hz (dual Monitor)
Form-Factor: Low Profile / Half Length
**DVI-(Dual-Link) and DisplayPort to VGA only possible with optional active adapter (extra charge!)**
Scope of delivery:
• NVIDIA NVS 310
• Full-Size Bracket mounted
Please ask us if you need the Low-Profile Bracket instead
| Kategorie 2D: | Ja |
|---|---|
| DirectX: | 12.0 |
| Framelock / Genlock: | Nein |
| OpenCL: | 1.1 |
| OpenGL: | 4.6 |
| StreamProzessor: | 48 |
| RAMSize: | 0.5 GB |
| RAMSpeed: | 875 MHz |
| Grafikkartenausgang: DisplayPort: | 2x 1.1 |
| RAMECC: | Nein |
| GPUSpeed: | 523 MHz |
| ChipCodeName: | GF119 |
| Cooling: | Passiv (Kühlkörper) |
| Power: | 20 Watt |
| AufGes: | 4.096 x 2.304 Px @ 60Hz |
| MaxMon: | 2 |
| RAMType: | DDR3 |
| BusType: | PCI-Express 2.0 x16 |
| Shader Model: | 5.1 |
| Scalable Link Interface (nVIDIA): | Nein |
| Formfaktor: | Low-Profile / Single-Slot |
| RAMBus: | 64 bit |
| RAMBandWidth: | 14.0 GB/s |
Login
No reviews found. Share your insights with others.