NVIDIA Quadro NVS 300 512MB PCIe x16
NVIDIA
€72.00
Product number:
A12484
Product information "NVIDIA Quadro NVS 300 512MB PCIe x16"
The NVIDIA NVS 300 enterprise multi-screen graphics solution is designed for compact SFF systems and standard PCs and includes reliable hardware and software for stable professional platforms. NVIDIA NVS 300 has been tested with leading enterprise applications and enables the operation of two VGA, single link DVI, DisplayPort or HMDI screens. The integrated NVIDIA Mosaic and NVIDIA nView technologies support easy management and scaling of the entire Windows desktop across multiple screens.
Scope of delivery:
• NVIDIA Quadro NVS 300 PCIe x16
• Full-Size ATX Bracket mounted
Please note that this product does not come with any accessories.
If required, you will find high-quality adapters and monitor cables in our shop.
This card is individually packaged in our high-quality, padded brown-box.
A sticker on the outside shows the model designation and serial number as a scannable barcode.
In case you need a optional Low-Profile Bracket, please note this on your order.
Scope of delivery:
• NVIDIA Quadro NVS 300 PCIe x16
• Full-Size ATX Bracket mounted
Please note that this product does not come with any accessories.
If required, you will find high-quality adapters and monitor cables in our shop.
This card is individually packaged in our high-quality, padded brown-box.
A sticker on the outside shows the model designation and serial number as a scannable barcode.
In case you need a optional Low-Profile Bracket, please note this on your order.
| Kategorie 2D: | Ja |
|---|---|
| DirectX: | 10.1 |
| Framelock / Genlock: | Nein |
| OpenCL: | 1.1 |
| OpenGL: | 3.3 |
| StreamProzessor: | 16 |
| RAMSize: | 0.5 GB |
| RAMSpeed: | 790 MHz |
| Grafikkartenausgang: DMS-59: | 1x |
| GPUSpeed: | 520 MHz |
| ChipCodeName: | GT218 |
| Cooling: | Passiv (Kühlkörper) |
| Power: | 18 Watt |
| AufGes: | 2.560 x 1.600 Px @ 60Hz |
| MaxMon: | 2 |
| RAMType: | DDR3 |
| BusType: | PCI-Express 2.0 x16 |
| Shader Model: | 4.1 |
| Scalable Link Interface (nVIDIA): | Nein |
| Formfaktor: | Low-Profile / Single-Slot |
| RAMBus: | 64 bit |
| RAMBandWidth: | 12.64 GB/s |
Login
No reviews found. Share your insights with others.