NVIDIA Quadro NVS 440 256MB PCIe x1
€189.00
Product number:
A10971
Product information "NVIDIA Quadro NVS 440 256MB PCIe x1"
The NVIDIA NVS 440 delivers incredible flexibility, scalability, and compatibility that lets you get the most from your existing display infrastructure. This version of the NVS 440 can drive all of your existing DVI or VGA displays. NVIDIA NVIEW desktop management software and Mosaic work with the NVS 440 to provide a whole new way to maximize your productivity. Easily manage many windows across multiple high-resolution displays and virtual desktops with a panoramic overview of your entire workspace. Best of all, the NVS 440 is designed with simplified IT management in mind, including advanced tools that make integrating and maintaining a large-scale PC deployment fast and easy.
Scope of delivery:
• NVIDIA Quadro NVS 440 PCIe x1
• 2x DMS-59 to 2x DVI Adapter
This card is individually packaged in our high-quality, padded brown-box.
A sticker on the outside shows the model designation and serial number as a scannable barcode.
Scope of delivery:
• NVIDIA Quadro NVS 440 PCIe x1
• 2x DMS-59 to 2x DVI Adapter
This card is individually packaged in our high-quality, padded brown-box.
A sticker on the outside shows the model designation and serial number as a scannable barcode.
| Kategorie 2D: | Ja |
|---|---|
| DirectX: | 9.0c |
| Framelock / Genlock: | Nein |
| OpenGL: | 2.1 |
| RAMSize: | 0.2 GB |
| RAMSpeed: | 250 MHz |
| Grafikkartenausgang: DMS-59: | 2x |
| GPUSpeed: | 250 MHz |
| ChipCodeName: | NV43 |
| Cooling: | Passiv (Kühlkörper) |
| Power: | 31 Watt |
| AufGes: | 2.048 x 1.536 Px @ 30Hz |
| MaxMon: | 2 |
| RAMType: | GDDR3 |
| BusType: | PCI-Express x1 |
| Shader Model: | 3.0 |
| Scalable Link Interface (nVIDIA): | Nein |
| Formfaktor: | Full Size ATX / Single-Slot |
| RAMBus: | 128 bit |
| RAMBandWidth: | 16.0 GB/s |
Login
No reviews found. Share your insights with others.