NVIDIA Quadro NVS 55 64MB PCI-BUS
€35.00
Product number:
A11613
Product information "NVIDIA Quadro NVS 55 64MB PCI-BUS"
NVIDIA NV18 Chip Set with 64-bit memory bus
graphicmemory-bandwidth 6,4 GB/s
Wattage: max. 11,5 Watt1 Output: 1x DVI-I
Resolution Analog: bis zu 2.048 x 1.536 per Display, Resolution Digital: bis zu 1.920 x 1.200 per Display,
driver support for VISTA 32/64; WinXP32/XP64; Win2000; LINUX-32 & LINUX-64
Scope of delivery:
• NVIDIA Quadro NVS 55
• Full-Size ATX Bracket mounted
Please note that this product does not come with any accessories.
If required, you will find high-quality adapters and monitor cables in our shop.
This card is individually packaged in our high-quality, padded brown-box.
A sticker on the outside shows the model designation and serial number as a scannable barcode.
In case you need a optional Low-Profile Bracket, please note this on your order.
graphicmemory-bandwidth 6,4 GB/s
Wattage: max. 11,5 Watt1 Output: 1x DVI-I
Resolution Analog: bis zu 2.048 x 1.536 per Display, Resolution Digital: bis zu 1.920 x 1.200 per Display,
driver support for VISTA 32/64; WinXP32/XP64; Win2000; LINUX-32 & LINUX-64
Scope of delivery:
• NVIDIA Quadro NVS 55
• Full-Size ATX Bracket mounted
Please note that this product does not come with any accessories.
If required, you will find high-quality adapters and monitor cables in our shop.
This card is individually packaged in our high-quality, padded brown-box.
A sticker on the outside shows the model designation and serial number as a scannable barcode.
In case you need a optional Low-Profile Bracket, please note this on your order.
| Kategorie 2D: | Ja |
|---|---|
| Stereo: | 3-pin mini DIN stereo connector |
| DirectX: | 9.0a |
| Framelock / Genlock: | Nein |
| OpenGL: | 1.5 |
| RAMSize: | 0.064 GB |
| RAMSpeed: | 400 MHz |
| Grafikkartenausgang: DVI: | 1x DVI-I (Dual Link) |
| GPUSpeed: | 250 MHz |
| ChipCodeName: | NV34 B1 |
| Cooling: | Passiv (Kühlkörper) |
| Power: | 10 Watt |
| AufGes: | 1.920 x 1.200 Px @ 30Hz |
| MaxMon: | 1 |
| RAMType: | DDR |
| BusType: | PCI |
| Scalable Link Interface (nVIDIA): | Nein |
| Formfaktor: | Low-Profile / Single-Slot |
| RAMBus: | 64 bit |
| RAMBandWidth: | 3.2 GB/s |
Login
No reviews found. Share your insights with others.