NVIDIA Quadro P1000-V2 4GB PCIe 3.0 - Retail -
€350.00
No longer available
Product information "NVIDIA Quadro P1000-V2 4GB PCIe 3.0 - Retail -"
Full Professional Performance and Features in a Small Form Factor
The Quadro P1000 combines a 640 CUDA core Pascal GPU, 4 GB GDDR5 on-board memory and advanced display technologies
in a low-profile form factor to deliver amazing graphics performance for demanding professional applications.
Support for four 4K displays (4096x2160 @ 60Hz) with HDR color gives you an expansive visual workspace to see your
ideas come to life in stunning detail.
Quadro cards are certified with a broad range of sophisticated professional applications, tested by leading
workstation manufacturers, and backed by a global team of support specialists. This gives you the peace of mind to
focus on doing your best work. Whether you're developing revolutionary products or telling spectacularly vivid
visual stories, Quadro gives you the performance to do it brilliantly.
Scope of delivery:
• NVIDIA Quadro P1000-V2
• 4x mini-DisplayPort to DisplayPort adapter
• Attached Low-Profile (SFF) Bracket
• Additional Full-Height (ATX) Bracket
| Kategorie 3D: | Ja |
|---|---|
| DirectX: | 12.0 |
| Framelock / Genlock: | Nein |
| OpenCL: | 1.2 |
| OpenGL: | 4.6 |
| StreamProzessor: | 640 |
| RAMSize: | 4 GB |
| RAMSpeed: | 1253 MHz |
| RAMECC: | Nein |
| GPUSpeed: | 1266 MHz |
| ChipCodeName: | GP107 |
| Cooling: | Aktiv (Radiallüfter) |
| Power: | 47 Watt |
| AufGes: | 7.680 x 4.320 Px @ 60Hz |
| MaxMon: | 4 |
| Grafikkartenausgang: mini-DisplayPort: | 4x 1.4 |
| RAMType: | GDDR5 |
| BusType: | PCI-Express 3.0 x16 |
| SDI: | Nein |
| Shader Model: | 6.2 |
| SP-FLOPP: | 1.894 TFLOPS |
| Formfaktor: | Low-Profile / Single-Slot |
| RAMBus: | 128 bit |
| RAMBandWidth: | 80.19 GB/s |
| VR: | Nein |
| Vulkan: | 1.1.96 |
Login