NVIDIA Quadro P620-V2 2GB PCIe 3.0 - Smallbox -
€232.00
Product information "NVIDIA Quadro P620-V2 2GB PCIe 3.0 - Smallbox -"
Powerful professional graphics cards with expansive 4K Visual Workspace
The NVIDIA Quadro P620 combines a 512 CUDA core Pascal GPU, large on-board storage and advanced display technologies
to deliver amazing performance for a range of professional workflows. Ultra-fast 2GB GPU memory allows you to create
complex 2D and 3D models, and a flexible single-slot low-profile form factor also makes it compatible with room and
power-powered chassis. Support for four 4K displays (4096x2160 x 60Hz) with HDR color gives you an expansive visual
workspace to see your creations in stunning detail.
Quadro cards are certified with a wide range of sophisticated professional applications tested by leading
workstation manufacturers and supported by a global team of support specialists. This gives you the peace to focus
on your best work. Whether you're developing revolutionary products or telling spectacularly vivid visual stories,
Quadro gives you the power to make it brilliant.
Scope for delivery:
• NVIDIA Quadro P620 V2
• Additional Full-Height (ATX) Bracket
• Attached Low-Profile (SFF) Bracket
| Kategorie 3D: | Ja |
|---|---|
| DirectX: | 12.0 |
| Framelock / Genlock: | Nein |
| OpenCL: | 3.0 |
| OpenGL: | 4.6 |
| StreamProzessor: | 512 |
| RAMSize: | 2 GB |
| RAMSpeed: | 1253 MHz |
| RAMECC: | Nein |
| GPU Architektur: | Pascal |
| GPU Name: | GP107 |
| GPUSpeed: | 1266 MHz |
| ChipCodeName: | GP107 |
| Cooling: | Aktiv (Radiallüfter) |
| Power: | 40 Watt |
| AufGes: | 7.680 x 4.320 Px @ 60Hz |
| MaxMon: | 4 |
| Grafikkartenausgang: mini-DisplayPort: | 4x 1.4 |
| RAMType: | GDDR5 |
| BusType: | PCI-Express 3.0 x16 |
| SDI: | Nein |
| Shader Model: | 6.2 |
| SP-FLOPP: | 1.3 TFLOPS |
| Scalable Link Interface (nVIDIA): | Nein |
| Formfaktor: | Low-Profile / Single-Slot |
| RAMBus: | 128 bit |
| RAMBandWidth: | 80.19 GB/s |
| Vulkan: | 1.3 |
Login