NVIDIA QuadroFX 1300 128MB PCIe 2.0
€35.00
No longer available
Product number:
A10528
Product information "NVIDIA QuadroFX 1300 128MB PCIe 2.0"
NVIDIA NV38 processing unit with 256-bit RAM Bus
4 Pixel Pipelines / 3 Geometrie Pipelines
graphicmemory-bandwidth 35,2 GB/sec. (DDR RAM)
texturefillrate: 1,4 gigatexel per second
pixelfillrate: 1,4 gigapixel per second
OpenGL 2.1 with OpenGL Shading Language
DirectX 9.0 mit HighLevel Shading Language 2.0
wattage: 59 watt
3 outputs: 2x DVI-I (2x Single-Link), 1x Stereo Grafics Connector
digital resolution up to 2.048 x 1.536 per display
analog resolution up to 1.920 x 1.200 per display
driversupport for Windows VISTA 32/64; WinXP32/XP64; Win2000; LINUX-32 & LINUX-64
36 mounth manufacturer's warranty from PNY
| Kategorie 2D: | Ja |
|---|---|
| Stereo: | Ja |
| DirectX: | 9.0a |
| Framelock / Genlock: | Nein |
| OpenGL: | 2.1 |
| RAMSize: | 0.1 GB |
| RAMSpeed: | 275 MHz |
| Grafikkartenausgang: DVI: | 2x DVI-I (Single Link) |
| GPUSpeed: | 350 MHz |
| ChipCodeName: | NV38 |
| Cooling: | Aktiv (ungeregelter Lüfter) |
| Power: | 55 Watt |
| AufGes: | 2.048 x 1.536 Px @ 30Hz |
| MaxMon: | 2 |
| RAMType: | DDR |
| BusType: | PCI-Express x16 |
| Scalable Link Interface (nVIDIA): | Nein |
| Formfaktor: | Full Size ATX / Single-Slot |
| RAMBus: | 256 bit |
| RAMBandWidth: | 17.60 GB/s |
Login
No reviews found. Share your insights with others.