NVIDIA QuadroFX 4800 1.5GB PCIe 2.0
€183.00
Product number:
A11813
Product information "NVIDIA QuadroFX 4800 1.5GB PCIe 2.0"
NVIDIA G100GL Prozessor with 384-bit memory bus
192 universal shader processing units for geometry and pixelvisualisation Graphics memory bandwidth 76,8 GB/sec. (GDDR-3 RAM)
19.2 Milliarden Texels per second/fillrate
300 Millionen Triangles per second
OpenGL 3.3 with OpenGL Shading Language
DirectX 10.0 with HighLevel Shading Language
Wattage: 150 Watt
3 Outputs: 2x Displayport, 1x DVI-I (Dual-Link), 1x Stereo Graphics Connector
NVIDIA SLI supported
NVIDIA Quadro Sync and NVIDIA SDI option cards are available for an additional charge
supports Displays with 9,3 Megapixeln, & Resolution up to 3.840 x 2.400
Driver support for Windows 10 32/64; Windows 8.1 32/64; Windows 7 32/64; Windows Vista 32/64; WinXP 32/64; LINUX 32/64
24 months warranty from Schneider Digital
| Kategorie 3D: | Ja |
|---|---|
| Stereo: | Ja |
| DirectX: | 10.0 |
| Framelock / Genlock: | Ja |
| OpenCL: | 1.1 |
| OpenGL: | 3.3 |
| StreamProzessor: | 192 |
| RAMSize: | 1.5 GB |
| RAMSpeed: | 800 MHz |
| Grafikkartenausgang: DisplayPort: | 2x 1.1 |
| Grafikkartenausgang: DVI: | 1x DVI-I (Dual Link) |
| GPUSpeed: | 600 MHz |
| ChipCodeName: | GT200B |
| Cooling: | Aktiv (Radiallüfter) |
| Power: | 150 Watt |
| AufGes: | 3.840 x 2.400 Px @ 30Hz |
| MaxMon: | 2 |
| RAMType: | GDDR3 |
| BusType: | PCI-Express 2.0 x16 |
| Shader Model: | 4.0 |
| Scalable Link Interface (nVIDIA): | Ja |
| Formfaktor: | Full Size ATX / Dual-Slot |
| RAMBus: | 384 bit |
| RAMBandWidth: | 76.8 GB/s |
Login
No reviews found. Share your insights with others.