AMD FirePro S9170 32GB PCIe 3.0
AMD
€783.00
Product number:
A13825
Product information "AMD FirePro S9170 32GB PCIe 3.0"
Accelerate your most complex scientific computing, data analysis or seismic computing workloads and experience the power of the world's first 32 GB server GPU, the AMD FirePro ™ S9170.
Stay one step ahead with OpenCL ™ 2.0, the open programming standard for general computation on heterogeneous systems. The AMD FirePro ™ S9170 features ultra-fast, industry-leading 32GB GDDR5 memory, the largest memory currently available on a professional server GPU. With double precision accuracy of up to 2.62 TFLOPS and 9.53 GFLOPS double precision, Supercomputers equipped with FirePro ™ S9170 GPUs can achieve massive computing power while optimizing available energy budgets.
Scope of delivery:
• AMD FirePro S9170
Stay one step ahead with OpenCL ™ 2.0, the open programming standard for general computation on heterogeneous systems. The AMD FirePro ™ S9170 features ultra-fast, industry-leading 32GB GDDR5 memory, the largest memory currently available on a professional server GPU. With double precision accuracy of up to 2.62 TFLOPS and 9.53 GFLOPS double precision, Supercomputers equipped with FirePro ™ S9170 GPUs can achieve massive computing power while optimizing available energy budgets.
Scope of delivery:
• AMD FirePro S9170
| Kategorie DC: | Ja |
|---|---|
| DirectX: | 12.0 |
| OpenCL: | 2.0 |
| OpenGL: | 4.6 |
| StreamProzessor: | 2816 |
| RAMSize: | 32 GB |
| RAMSpeed: | 1250 MHz |
| DP-FLOP: | 2.62 TFLOPS |
| RAMECC: | Ja |
| GPUSpeed: | 930 MHz |
| ChipCodeName: | Hawaii |
| Cooling: | Passiv (Kühlkörper) |
| Power: | 275 Watt |
| Benutzeranzahl: | 4 |
| RAMType: | GDDR5 |
| BusType: | PCI-Express 3.0 x16 |
| Shader Model: | 6.0 |
| SP-FLOPP: | 5.24 TFLOPS |
| Formfaktor: | Full Size ATX / Dual-Slot |
| RAMBus: | 512 bit |
| RAMBandWidth: | 320 GB/s |
| Vulkan: | 1.1.96 |
Login
No reviews found. Share your insights with others.