NVIDIA Quadro 2000 DVI 1GB
€104.00
Product number:
A13980
Product information "NVIDIA Quadro 2000 DVI 1GB"
Design, iterate and deliver higher quality results in less time with the Quadro 2000 mid-range professional graphics solution.
Delivering the industry’s best-in-class performance across leading CAD and DCC applications, Quadro 2000 provides an affordable, high performance experience that can transform how engineers, designers and animators work every day.
Scope of delivery:
• NVIDIA Quadro 2000
• 1x DVI to VGA adapter
Scope of delivery:
• NVIDIA Quadro 2000
• 1x DVI to VGA adapter
| Kategorie 2D: | Ja |
|---|---|
| DirectX: | 12.0 |
| OpenCL: | 1.1 |
| OpenGL: | 4.6 |
| StreamProzessor: | 192 |
| RAMSize: | 1 GB |
| RAMSpeed: | 650 MHz |
| Grafikkartenausgang: DVI: | 2x DVI-I (Dual Link) |
| RAMECC: | Nein |
| GPUSpeed: | 625 MHz |
| ChipCodeName: | GF106 |
| Cooling: | Aktiv (Radiallüfter) |
| Power: | 62 Watt |
| AufGes: | 2.560 x 1.600 Px @ 60Hz |
| MaxMon: | 2 |
| RAMType: | GDDR5 |
| BusType: | PCI-Express 2.0 x16 |
| Shader Model: | 5.1 |
| Formfaktor: | Full Size ATX / Single-Slot |
| RAMBus: | 128 bit |
| RAMBandWidth: | 41.60 GB/s |
Login
No reviews found. Share your insights with others.