NVIDIA Quadro RTX 4000 8GB PCIe 3.0
€719.90
Product information "NVIDIA Quadro RTX 4000 8GB PCIe 3.0"
The NVIDIA® Quadro RTX 4000 combines the NVIDIA Turing GPU architecture with the latest memory and display technologies to deliver the best performance and functionality in a single-slot PCIe form factor. Experience smoother, photorealistic rendering, faster performance with AI-powered applications, and create detailed, lifelike VR experiences more cost-effectively and across a wider range of workstation chassis configurations.
The NVIDIA® Quadro RTX 4000 features 36 RT cores for accelerated ray tracing, 288 Tensor cores for AI acceleration, and 8 GB of GDDR6 memory to handle large datasets. It includes three DisplayPort 1.4 connectors with HDR support and features the latest VirtualLink port to simplify connectivity to next-generation VR HMDs. In addition, when combined with Quadro Sync II, it enables large-scale, high-density digital signage solutions at a lower cost.
Scope of Delivery:
• NVIDIA Quadro RTX 4000
| Kategorie 3D: | Ja |
|---|---|
| Kategorie AI: | Ja |
| Stereo: | Ja |
| DirectX: | 12 |
| OpenCL: | 3.0 |
| OpenGL: | 4.6 |
| StreamProzessor: | 2304 |
| RAMSize: | 8 GB |
| RAMSpeed: | 1625 MHz |
| Grafikkartenausgang: DisplayPort: | 3x 1.4 |
| Grafikkartenausgang: USB Type-C: | 1x |
| RAMECC: | Nein |
| GPUSpeed: | 1005 MHz |
| ChipCodeName: | TU104 |
| Cooling: | Aktiv (Radiallüfter) |
| Power: | 160 Watt |
| AufGes: | 7.680 x 4.320 Px @ 60Hz |
| MaxMon: | 3 |
| RAMType: | GDDR6 |
| BusType: | PCI-Express 3.0 x16 |
| Shader Model: | 6.5 |
| SP-FLOP: | 14.2 TFLOPS |
| SP-FLOPP: | 7.1 TFLOPS |
| Formfaktor: | Full Size ATX / Single-Slot |
| RAMBus: | 256 bit |
| RAMBandWidth: | 416 GB/s |
| VR: | Ja |
| Vulkan: | 1.4 |
Login